Free ASVAB Test Exam Braindumps (page: 30)

Page 30 of 474

A recruit reporting to boot camp took a bus from her home to the military processing center in another city. The trip took 14 hours.
If she left at 6 a.m., what time did she arrive at the processing center?

  1. 7 p.m.
  2. 12 a.m.
  3. 8 p.m.
  4. 9 p.m.

Answer(s): C

Explanation:

Simply add 14 hours to 6 a.m. to reach 8 p.m.



A farmer sold 3 pints of strawberries for $1.98 each, 5 pints of raspberries for $2.49 each, and a bushel of peaches for $5.50 at his roadside stand.
How much money did the farmer make?

  1. $9.97
  2. $23.89
  3. $18.39
  4. $18.91

Answer(s): B

Explanation:

Multiply three pints of strawberries at $1.98 (3 × $1.98 = $5.94); 5 pints of raspberries at $2.49 (5 × $2.49 = $12.45) and 1 bushel of peaches at $5.50 (1 × $5.50 = $5.50). Add the products together to determine the amount of cash the farmer earned: $5.94 + $12.45 + $5.50 = $23.89.



A librarian wants to shelve 532 books.
If 4 books fit on a 1-foot length of shelving, how many feet of shelving does she need to shelve all the books?

  1. 13
  2. 45
  3. 33
  4. 133

Answer(s): D

Explanation:

Divide 532 by 4 to determine how many feet of shelving will be needed.



A student buys a science textbook for $18.00, a math textbook for $14.50, and a dictionary for $9.95.
What's the total cost of the books?

  1. $27.95
  2. $42.45
  3. $41.95
  4. $38.50

Answer(s): B

Explanation:

Simply add the cost of all the books: $18.00 + $14.50 + $9.95 = $42.45.






Post your Comments and Discuss Test Prep ASVAB Test exam with other Community members:

ASVAB Test Exam Discussions & Posts