Free ASVAB Test Exam Braindumps (page: 44)

Page 44 of 474

A man makes a 255-mile trip by car. He drives the first 2 hours at 45 miles per hour.
At what speed must he then travel for the remainder of the trip in order to arrive at his destination 5 hours after he started?

  1. 31 miles per hour
  2. 50 miles per hour
  3. 51 miles per hour
  4. 55 miles per hour

Answer(s): D

Explanation:

The distance traveled by driving at 45 mph for 2 hours is 2 × 45, or 90 miles.
The remainder of the 255 mile trip is 255 - 90, or 165 miles.
To finish the trip in 5 hours, the man has 5 - 2, or 3, hours still to drive.
To find the rate of travel for a distance of 165 miles driven in 3 hours, divide the distance by the time.
165/3 = 55 miles per hour



A contractor bids $300,000 as her price for erecting a building. She estimates that 1/10 of this amount will be spent for masonry materials and labor, 1/3 for lumber and carpentry, 1/5 for plumbing and heating, and 1/6 for electrical and lighting work. The balance will be her profit.
How much profit does she expect to make?

  1. $24,000
  2. $80,000
  3. $60,000
  4. $50,000

Answer(s): C



The list price of a TV set is $325, but the retailer offers successive discounts of 20% and 30%.
What price does a customer actually pay?

  1. $182.00
  2. $270.00
  3. $162.50
  4. $176.67

Answer(s): A

Explanation:

The first discount of 20% means that a customer actually pays 80% (or 4/5) of the list price. The second successive discount of 30% means that a customer actually pays 70% (or 3/10) of the price determined after the first discount.
The price the customer actually pays is the list price multiplied by the portions determined from each discount.



A certain brand of motor oil is regularly sold at a price of two cans holding a quart each for $1.99. On a special sale, a carton containing six quart cans is sold for $5.43.
What is the saving per quart if the oil is bought at the special sale price?

  1. $0.27
  2. $0.09
  3. $0.54
  4. $0.541/4

Answer(s): B

Explanation:

At 2 quarts for $1.99, each quart costs $0.995. At 6 quarts for $5.43, each quart costs $0.905.
$0.995 - $0.905 = $0.905






Post your Comments and Discuss Test Prep ASVAB Test exam with other Community members:

ASVAB Test Exam Discussions & Posts